Освітлення вітальні: краса і функціональність

Люстра с абажуром

Вітальня — найпопулярніша кімната в будинку. Часто вона служить одночасно кабінетом та їдальнею, бібліотекою і домашнім кінозалом, місцем для прийому гостей і відпочинку всієї сім'ї. Освітлення для цієї кімнати необхідно підбирати з урахуванням її багатофункціональності. Світло варто влаштувати окремо для кожної зони, воно має бути і корисним, і декоративним.

 

Перш ніж перейти до докладного опису підбору люстр, торшерів і бра, слід враховувати загальні правила, дотримання яких створить атмосферу домашнього затишку і допоможе вітальні виглядати стильно. Зазвичай, вітальня — найбільша кімната в будинку, тому для неї потрібні кілька світильників. Важливо, щоб вони були витримані в одному стилі, а їх розташування відповідало функціональним призначенням кожної із зон. Світло має гармоніювати з інтер'єром і забарвленням кімнати. Якщо колір стін і меблів витриманий у холодних відтінках, тепле світло лампи не лише не принесе в кімнату відчуття комфорту, але і буде створювати дисонанс.

 

Важливо подбати про те, щоб штучне світло максимально наближалось до природного: найяскравіше має бути освітлена стеля, потім стіни і підлога. Усе інше залежить від індивідуальних уподобань господарів.

 

Декоративні настільні лампи для вітальні

Головне світло

 

Система, при якій для освітлення кімнати застосовують не тільки локальне, але й загальне, верхнє світло, називають європейською. У вітальні можна не встановлювати верхнє світло, а освітити кожну зону окремо. Таку систему прийнято називати американською. Вона більше підходить для невеликих приміщень із низькими стелями, крім того, така організація освітлення допомагає заощадити на електроенергії. Європейська система більш прийнятна для українських квартир і необхідна в тому випадку, якщо кімнату використовують для прийому гостей або як столову.

 

При виборі головного джерела світла не варто обирати світильники з прямим напрямком світлового потоку і. Як правило, головну люстру або підвісний світильник розташовують у центрі кімнати. Але можливі й винятки: якщо в кімнаті є обідній стіл, його необхідно яскраво освітити, а інші зони залишити менш освітленими.

 

У великих вітальнях із високими стелями чудово виглядають кришталеві люстри. Сьогодні вони мало нагадують звичний для радянських часів предмет інтер'єру. Дизайнери використовую кришталь для створення колекцій найрізноманітніших стилів — від класичного до хай-тек. Кришталеві люстри створюють у кімнаті атмосферу святковості. Але вони мало підходять для приміщень із невисокими стелями. У цьому випадку варто відмовитися від важких, масивних люстр і світильників з яскравими різнокольоровими плафонами.

 

Якщо квартира має багаторівневу або підвісну стелю, є сенс відмовитися від центрального освітлення та встановити точкові світильники по периметру всієї стелі або застосувати закарнизне світло. Цей варіант останнім часом набирає популярність. Як правило, таке світло можна регулювати, роблячи його більш або менш яскравим.

 

Зональне освітлення

 

Різноманітне планування квартир дає дизайнерам великий простір для фантазії — це стосується і розташування світильників. Освітлення кожної окремої зони підбирають відповідно до її функціонального призначення.

 

Світильники у вітальні

Перефразовуючи листоношу Пєчкіна, можна сміливо стверджувати, що головною прикрасою сучасних віталень є телевізор. Найчастіше він розташований у зоні відпочинку, де вечорами збирається вся родина. Там, як правило, розміщені диван, крісла, журнальний столик. Для оформлення цієї зони чудово підходить торшер, який додасть куточку затишку. Його слід встановити біля крісла, адже зона відпочинку часто служить для читання. Настінне бра додасть цій частині кімнати затишності. Важливо розташувати світильники таким чином, щоб на екран не падало пряме світло.

 

Часто в сучасних малогабаритних квартирах вітальня служить не тільки для відпочинку, але і для роботи. В освітленні робочого столу є свої правила. Чим менше світла, тим швидше приходить утома, знижується працездатність. У той же час, різниця в яскравості світла на робочій поверхні та навколишніх предметах буде створювати ефект засліплення. Світло на робочому столі має бути розсіяним і розташовуватися ліворуч або праворуч від людини, залежно від того, якою рукою вона оперує.

 

Декоративні елементи

 

За допомогою світла можна не тільки розділити зони для роботи та відпочинку, але і прикрасити вітальню, зробити її візуально більшою або, навпаки, затишнішою.

 

Якщо у вітальні є ніші, влаштуйте спрямовану підсвітку — і це створить ілюзію вікон, з яких у кімнату проникає відбите світло. Якщо підлога вітальні має перепади висоти, що нерідко використовують як засіб зонування, то вбудовані в пандус світильники, крім виконання декоративної функції, будуть постійно нагадувати вам про ступінчасту підлогу.

 

Останнім часом серед дизайнерів популярний цікавий прийом — підсвітка рослин. За допомогою світла можна візуально збільшити звичайний кімнатний фікус і створити відчуття тропічного саду. Спеціальну підсвітку також можна встановити біля картин, фотографій, акваріума, на стінах. Якщо в кімнаті є камін, із ним чудово гармоніюватимуть настінні світильники у вигляді свічників.

 

Жодна кімната в будинку або квартирі не дає такого простору для фантазій при організації освітлення, як вітальня. Застосовуючи кілька видів світильників, можна змінювати загальний вигляд вітальні зі святкового на домашній і навпаки. При підборі освітлення не обов'язково купувати лампу, торшер і бра з однієї колекції. Головне, щоб ці предмети були виконані з однакових матеріалів і поєднувалися за стилем.

 

 

Список цікавих тем:

 

Освітлення готелів: відпочинок зі смаком

 

Освітлення ресторану, кафе і бару: як залучити відвідувачів

 

Освітлення в магазині: правила продажу

 

Офісне освітлення: діловий підхід

 

Тип цоколя: як не помилитися з вибором лампи

 

Стелі та світильники: як правильно їх поєднувати?

 

Як вибрати лампу: галогенні, люмінесцентні або лампи розжарювання?

 

Світло і тінь: як зробити освітлення зручним?

 

Розсіяне і спрямоване світло: види освітлення

 

Більше чи менше: як візуально збільшити або зменшити кімнату?

 

Освітлення барної стійки: у ресторані та вдома

 

Освітлення туалетного столика: правила грамотного макіяжу

 

Освітлення веранди і альтанки: світло для відпочинку

 

Освітлення ніші: розставляємо акценти

 

Освітлення саду: світло в літню ніч

 

Освітлення заміського будинку: створюємо ландшафт

 

Освітлення лоджій: світло за вікном

 

Освітлення кабінету: працюємо вдома

 

Освітлення дитячої кімнати: світле дитинство

 

Освітлення ванної кімнати: комфорт і безпека

 

Освітлення вітальні: краса і функціональність

 

Освітлення кухні: смачного!

 

Освітлення передпокою: візитна картка будинку

 

Освітлення спальні: атмосфера затишку

 

Колекція Drifter: світло під вітрилами

 

При передруку інформації активне посилання на www.lampa.kiev.ua обов'язкове.