Усі кольори світла: порівнюємо освітлення від різних типів ламп

Тільки природне сонячне світло має нейтральне забарвлення, тому воно є оптимальним для людського ока. Усі штучні джерела світла поки що тільки прагнуть наблизитися до цього ідеалу. Будь-яке штучне освітлення має колір. Спробуємо розібратися, які відтінки дають різні лампи, і де їх краще використовувати.

 

Сучасні джерела світла розрізняються не тільки способом його виробництва, формою колби і ККД. Головне, що нас цікавить у лампах, це яке світло вони дають. Купуючи лампу в магазині, поцікавтеся у продавця її індексом кольору. Саме від цього показника залежить, наскільки адекватно будуть виглядати кольори вашого інтер'єру при штучному освітленні. Індекс передачі кольору позначається літерами Ra. Цей показник не має бути нижчим 80–90, а в ідеалі — 90–100. Незалежно від індексу, світло буває теплим і холодним. Саме від цього залежить місце застосування тих чи інших ламп.

 

Тепле світло

Тепле світло

 

Тепле світло має жовтуватий відтінок ранкового сонця, тому його вважають більш звичним для людського ока, ніж холодний. Таке випромінювання мають лампи розжарювання і близькі до них галогенні. Останнім часом випускають і люмінесцентні лампи теплого спектра.

 

Тепле світло ідеальне для житлових приміщень. У кімнатах, де сім'я проводить вечір, відпочиває і приймає їжу, дизайнери рекомендують встановлювати люстри, які дають розсіяне тепле світло. Воно налаштовує на невимушеність спілкування, розслабляє і створює атмосферу затишку. Але слід пам'ятати, що лампа розжарювання збільшує різкість кольору. У цьому її випромінювання схоже на світло свічки. Вона підсилює колір тих деталей інтер'єру, які мають забарвлення теплих кольорів, і приглушує холодні відтінки.

 

У жовтому світлі звичайних ламп розжарювання немає синіх і фіолетових променів, тому передача кольорів синього і зеленого в інтер'єрах спотворюється. Холодні тони при електричному освітленні темніють і змінюють свої відтінки: блакитний колір переходить у зеленуватий, синій тьмяніє, темно-синій чорніє, а фіолетовий здається червоним. Тому якщо ваша кімната освітлюється лампами розжарювання, уникайте цих кольорів в інтер'єрі або змініть світильник.

 

Галогенні лампи теж вважають теплими, але їх випромінювання має більш близький до природного світла відтінок, тому кольори в такому освітленні менше спотворюються. У ванних кімнатах і біля дзеркал таке світло також краще, так як більш точно передає колір шкіри. Останнім часом люмінесцентні лампи теплого світла також стали використовувати в житлових приміщеннях, але поки що їх можна частіше побачити в театрах, концертних залах, ресторанах і магазинах — там також необхідне тепле світло, а звичайні лампи розжарювання занадто енергозатратні.

Холодне світло

Холодне світло

 

Світло холодного спектру, як і теплого, також є в природі. Це світло зимового дня, коли сонце не показується з-за хмар. Таке світло дають люмінесцентні лампи — денні, нейтрального і білого кольору. Вони також змінюють сприйняття кольорів, але, на відміну від ламп розжарювання, спотворюють теплі відтінки. У світлі холодних люмінесцентних ламп червоні кольори здаються фіолетовими, помаранчеві — коричневими, а жовті — зеленуватими. Зате зелені та сині кольори виглядають більш яскраво.

 

Холодне світло сприяє концентрації, налаштовує на робочий лад, тому його часто використовують для створення ділової атмосфери. Нейтральні та холодні люмінесцентні лампи повсюдно використовують там, де необхідне поєднання природного і штучного світла, в установах і офісних будівлях. Холодні люмінесцентні лампи і лампи денного світла гарні для супермаркетів і універмагів. Правда, для продуктових відділів фахівці радять обирати теплі відтінки світла — під такими променями хліб, овочі та фрукти виглядають більш апетитно.

 

Із цих правил можуть бути і винятки. Холодне світло для роботи, а тепле для будинку — це не аксіома, а побажання. Лампа розжарювання додасть робочому кабінету атмосферу довіри і затишку, а холодні люмінесцентні світильники чудово підкреслять домашній інтер'єр у чорних і білих тонах, де використані хром, мармур або скло.

 

 

 

Список цікавих тем:

 

Освітлення готелів: відпочинок зі смаком

 

Освітлення ресторану, кафе і бару: як залучити відвідувачів

 

Освітлення в магазині: правила продажу

 

Офісне освітлення: діловий підхід

 

Тип цоколя: як не помилитися з вибором лампи

 

Стелі та світильники: як правильно їх поєднувати?

 

Як вибрати лампу: галогенні, люмінесцентні або лампи розжарювання?

 

Світло і тінь: як зробити освітлення зручним?

 

Розсіяне і спрямоване світло: види освітлення

 

Більше чи менше: як візуально збільшити або зменшити кімнату?

 

Освітлення барної стійки: у ресторані та вдома

 

Освітлення туалетного столика: правила грамотного макіяжу

 

Освітлення веранди і альтанки: світло для відпочинку

 

Освітлення ніші: розставляємо акценти

 

Освітлення саду: світло в літню ніч

 

Освітлення заміського будинку: створюємо ландшафт

 

Освітлення лоджій: світло за вікном

 

Освітлення кабінету: працюємо вдома

 

Освітлення дитячої кімнати: світле дитинство

 

Освітлення ванної кімнати: комфорт і безпека

 

Освітлення вітальні: краса і функціональність

 

Освітлення кухні: смачного!

 

Освітлення передпокою: візитна картка будинку

 

Освітлення спальні: атмосфера затишку

 

Колекція Drifter: світло під вітрилами

 

При передруку інформації активне посилання на www.lampa.kiev.ua обов'язкове.